Kazık Süreksizlik-Bütünlük Testi PİT Nedir? Nasıl Yapılır?

KAZIK SÜREKLİLİK TESTİ (PILE INTEGRITY TEST)

kazık süreksizlik testi-PİT (Pile integrity test) ile  Jet Grout kolonu fore kazık gibi yeraltı yapılarını   tahribatsız olarak kontrol etmek mümkündür. Kazık süreksizlik deneyi ile zemini açmadan yer altındaki imalatın konumu ve problemleri belirlenebilmektedir. Kazık bütünlüğü deneyi cihazı ile yapılan kazık süreklilik testleri , problemleri belirlemede hızlı ve daha az masraflı bir yöntemdir. Kazık süreklilik deneyi karotlu sondaj, kazı araştırması gibi zaman alıcı ve masraflı yöntemlerle karşılaştırıldığında, çabuk ve daha az masraflı sonuçlar sunar.

KAZIK SÜREKSİZLİK (PİT) TESTİ NASIL YAPILIR?

Kazık süreklilik deneyinde, kazığın ya da jet grout kolonunun üst kesimine küçük bir çekiç ile vurarak yine kazık, ya da jet grout kolonu üstüne yerleştirilmiş olan ivme ölçerle bir yansıma sinyali kaydı esasına dayanır. Kazığın yanıtı hemen ekranda görüntülenebilir ve analiz için bellekte depolanabilir. Kazık Süreklilik Deneyi (PİT)  için gidilen şantiyede şantiye yetkilisinden kazık boyu, çapı, beton cinsi, zemin bilgileri, varsa çalışma sıkıntıları, imalat yapım yöntemi, muhafaza borusu, bentonit vb. gibi ön bilgiler alınır. Kazıkların birbirine ilintisiz yani tekil olması istenir. Bütünlük deneyinde sistemin ilkesi gereği her kazık için üç ayrı kayıt alınır. Deneyden elde edilen sonuçların yorumunda; zemin yapısı, kazık tasarım özellikleri ve kazık imalat yöntemi göz önüne alınmalıdır.

KAZIK BÜTÜNLÜK TESTİ (PİT) AVANTAJLARI:

•Uygulama kolay,  hızlı ve ucuzdur. 100’lerce kazık bir günde test edilebiliyor
• Ulaşılan herhangi bir kazıkta test uygulanabilir.
• Bozukluklar ön safhalarda ve çabuk keşfedilebiliyor.

Bütünlük deneyi ile belirlenemeyen konular:

• Taşıma kapasitesi tahmin etmez
• Küçük bozukluklar kolaylıkla görülmez (Çeliğin belli yerlerinde üst tabakada kayıp ve küçük katılımlar meydana gelmektedir.)
• Çok uzun ve çok yüksek sürtünme alanlı kazıklar için uzunluk zor belirlenir.
• Kazık ucundaki çöküntü belirlenemez.

PİT TESTİ İÇİN FİRMAMIZLA İRTİBATA GEÇEBİLİRSİNİZ 0 533 616 18 67